آزمایش اشترن گرلاخ

 

info-center-011 آزمایش اشترن گرلاخ

ازمایش اشترن گرلاخ

***********************************************************************************************

به : مدیرمحترم تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید رجایی، آقای دکتر غفرانی- خرداد 1391

موضوع: حمایت از تولید و کار ایرانی

با سلام و احترام ، اینجانب مرتضی محمدی وند خوشخو دانشجوی ارشد آموزش فیزیک به شماره دانشجویی 89938062 در حال ساخت پروژه ی دستگاه اشترن- گرلاخ به عنوان پایان نامه برای گروه فیزیک دانشکده ی علوم پایه هستم و این پروژه را به پشتیبانی نگاه ویژه ی دانشگاه شهید رجایی به پژوهش انتخاب کردم.

 این دستگاه یکی از فناوری های پیشرفته ی جهان در حوزه ی تشخیص اسپین الکترون در فیزیک بوده و منحصرا توسط شرکت PHYWE آلمان در جهان ساخته می شود. ارزیابی های قیمت اصلی دستگاه طبق فاکتوری که از سوی شرکت فوق  برای استاد راهنمای من آقای دکتر سعادت ارسال شده است ، مبلغ 270 میلیون تومان بوده که از این میان فقط 13 میلیون تومان آن مربوط به عوارض گمرکات و ترخیص و حداقل مبلغ یک میلیون تومان اجرت راه اندازی و تحویل دستگاه است. با تلاش استاد راهنما در هفته ی آخر اسفندماه 1390 از محل پژوهانه ی ایشان مبلغ دو میلیون تومان دریافت کرده ام و پس از خرید برخی اجناس فاکتورها را تحویل داده ام ولی به علت تحریم ها و افزایش قیمت بسیاری از اقلام در بازار کنونی ، ساخت دستگاه به مساعدت مجدد دانشگاه نیازمبرم دارد. نظر به اینکه کلیه ی قطعات دستگاه هم اکنون تحت تحریم اروپا ست ، بدیهی است که زحمات ابتکار و خلاقیت بر دوش اینجانب است  . تخصص علمی به قلم تایید استاد راهنما و حمایت های مالی در "سال تولید و حمایت از کار ایرانی " دست گرم بزرگوارانی چون شما را به یاری می طلبد.

نیاز کنونی ما برای استمرار پروژه ی ساخت بین 5 تا 15 میلیون تومان است. امید است با حمایت های بیدریغ جنابعالی از محل اختیارات ویژه ی حوزه ی کاری  ، برای اولین بار در ایران عزیز ، این دستگاه منحصربفرد توسط همت دانشجوی دانشگاه شهید رجایی و حمایت حضرتعالی ساخته شده  و برگ زرینی بر ما می توانیم ایران اسلامی ، رقم خورد.

رونوشت به:

-ریاست دانشکده دکتر اسمعیل پور

پیشاپیش از حمایت جنابعالی تشکر ویژه دارم.

مرتضی محمدی وند خوشخو

*******************************************************************************************

علم چیست ؟

علم تبدیل یک ایده به آزمایش و تبدیل آزمایش به صنعت و تبدیل یک صنعت به تجارت است.

یکی از دلایلی که ما هنوز در مورد حرکت به سمت ایده ها شک داریم نشناختن علم است. ما در ایران ارزش علم و ارزش آزمایش را نمی شناسیم . میز کار آزمایش اشترن گرلاخ شرکت فیوه با قیمت نفت خام اپک به قیمت 37 دلار (هر دلار 3600 تومان )در تاریخ 28 اسفند ماه  1394 چیزی در حدود 2027 بشکه  نفت خام ارزش دارد. ما با حذف آزمایشگاه و تبدیل آن به تست کنکور و در نهایت چند جلد کتاب حل تست هرگز نه دستگاه اشترن گرلاخ را می سازیم و نه به دلیل بالا بودن قیمت  آن را به کشور واردمی کنیم. آزمایش رو هم از روی جزوه بخون.

خواندن 2842 دفعه

نظرات (1)

  1. m.hashemi

سلام وسپاس از زحماتی که برای تهیه ی این سایت وزین و پرمایه کشیده اید. جناب خوشخو برای من به عنوان یک معلم فیزیک جالب است که بدانم بالاخره جنابعالی موفق به ساختن دستگاه اشترن گرلاخ شدید یا نه و اگر هست چطور میتونیم از نزدیک ببینیم :)

  پیوست ها
 
پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top