بیانیه ی سراسری آزمایشگاه و آموزش فیزیک آن

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

IMG_1012 بیانیه ی سراسری آزمایشگاه و آموزش فیزیک آن

 

 

پیشنهاد بیانیه ی سراسری  معلمان ارایه دهنده ی درس آزمایشگاه علوم تجربی

درس آزمایشگاه علوم تجربی سرانجام بعد از قریب 30 سال دوباره به عنوان درسی مستقل در سرنوشت دانش آموزان موثر واقع شد. این موهبت علاوه بر تقدیر و تشکر از بانیان ، حکایتی تلخ از یک تجربه ی 30 ساله است. این که در این مدت چه بر سر آزمایشگاه ها و تجهیزات گران قیمت آنها آمد را خداوند می داند و بس. چه کسانی مقصر بودند ؟ چرا این تخریب را به صورت قانونی اجرا کردند و هدف شان چه بود؟ و چرا فکر می کردند که داشتن یک کلاس بیشتر بهتر از یک آزمایشگاه بهتر است؟ به هر حال این تجربه ی تلخ گذشت. اما در این مدت هزاران معلم از فعالیت های آزمایشگاهی حمایت کردند و نگذاشتند این شعله خاموش شود. امروز درس آزمایشگاه علوم تجربی متولی مهارت ورزی مهندسین و دکترهایی است که معنی محلول های شیمیایی و ارزش آزمایش های فیزیک و زیست و زمین شناسی را فهمیده اند و علم ساینس برای آنها جا افتاده است. این رسالت بر دوش معلمان فداکاری است که بدون داشتن بیمه ی مسئولیت حوادث آزمایشگاهی و لباس و عینک و دستکش ، با یک دوره ی ضمن خدمت روانه ی مدارس و کلاس آزمایشگاه شده اند. خطای نابلدی و نداشتن مهارت های عملی این معلمان را چگونه می توان جبران کرد؟ نبود تجهیزات را که اصلا بحث نمی کنیم.اکنون تاوان این همه اهمال کاری و قصور و تقصیر ها ، پاداش و تشویق فعالان این بخش  است.

  1. معلمان آزمایشگاه علوم تجربی که از این به بعد آنها را سرپرست علوم آزمایشگاهی مدارس می نامیم باید در ارزشیابی سالانه خود 5-10 امتیاز به خاطر فعالیت های عملی نسبت به سایر معلمان به طور ویژه دیده شوند.
  2. به واسطه ی زحمات سرپرست علوم آزمایشگاهی مدارس چرخ مهارت ورزی دانش آموزان به راه می افتد. اما اگر مدیریت مدرسه همراهی و همکاری نکند تلاش او کم رنگ است. 5-10 امتیاز مدیران مدارس فعالیت موثر و همکاری با سرپرست علوم آزمایشگاهی مدارس باید باشد. این همکاری باید در قالب فاکتورها و هزینه های انجام شده در آزمایشگاه و خرید تجهیزات و وسایل تعریف شود. حداقل تنخواه ماهانه 300 هزار تومان برای خرید مواد و تجهیزات ضروری آزمایشگاه پیشنهاد می شود.
  3. در دوره های قبل سالانه دو مرحله حق لباس ، عینک ایمنی و یک بسته دستکش ایمنی در آبان و دی ماه به سرپرست علوم آزمایشگاهی مدارس در قالب فیش واریزی هر بار 25000 تومان تعلق می گرفت. این روال ادامه یابد.
  4. معلمانی که این درس را ارایه داده و آزمایش های آن را به هر نحوی فراهم آورده اند مبلغ بیست میلیون ریال پاداش به صورت بن خرید کالا یا تخفیف از فروشگاه های فرهنگیان یا سایر طرف های قرارداد دریافت کنند.
  5. به هزینه ی آموزش و پرورش سالانه در هفته ی معلم از بین معلمان آزمایشگاه به صورت جداگانه معلم نمونه انتخاب و برای سفر به سرن فرانسه معرفی شود.
  6. برای معلمان فعال در این درس که گاه مجبور هستند خارج از توان یک معلم معمولی چندین گروه را به آزمایشگاه ببرند و مدیریت کنند و فعالیت مهارتی ارایه دهند ماهانه مبلغ 50 ساعت اضافه کار ساعتی تعریف و به حساب آنها واریز شود.
  7. مستندات سالانه و پژوهش های معلمان این درس در مدارس  به صورت کتاب یا جزوه معادل یک مقاله ی ISI امتیاز داده شود.
  8. با حفظ آیین نامه حوادث کمی در آزمایشگاه ها رخ می دهد و معلمین این درس در قبال حوادثی که برای دانش آموزان بر اثر بی احتیاطی یا ضعف وسایل و تجهیزات رخ دهد مصونیت قضایی و حقوقی داشته باشند.
  9. سقف بیمه ی عمر معلمانی که در آزمایشگاه فعالیت مستمر دارند به 100 میلیون تومان افزایش یابد.
  10.  با توجه به حضور مواد شیمیایی و خطرات آزمایشگاهی در این درس ، معلمانی که 3 سال فعالیت آزمایشگاهی در این درس به صورت مستمر داشته باشند یا شواهدی برای بیماری خود ناشی از تشدید در محیط آزمایشگاه طبق نظر کمیسیون پزشکی داشته باشند ، بتوانند 25 سالگی خود را با 30 روز حقوق بازنشست کنند.

معلمان آزمایشگاه علوم تجربی سرتاسر کشور

خواندن 1979 دفعه

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top