راه حل غلط آموزش فیزیک درست است

 Feynman-S49_24B راه حل غلط آموزش فیزیک درست است

 

چرا در کشور ما جواب غلط جزیی از راه علم نیست؟؟؟؟

علم نوعی حل مساله توسط افراد مختلف و راه های متفاوت است. وقتی راه علم را از نگاه تاریخی بررسی می کنیم مرتب می بینیم که یک ایده که حتی درست یا غلط است با پیگیری یک نفر به یک جواب تجربی خوب رسیده است. مسیر از راهی جدید باز است و افراد با راه نوین دیگری می توانند پیش بروند. اصلا شکست ها نوعی جواب مساله است. در علم مرحله ی موفق شدن به یافتن جواب درست بی معنی است زیرا جواب درستی همیشه وجود ندارد و همه ی جواب ها تاحدی درست بنظر می رسند. وقتی که من فرمان اتومبیل را می چرخانم همه می گویند دارد رانندگی می کند زیرا آنها از قاب بیرونی به آن نگاه می کنند در حالی که من در درون اتومبیل هستم و فقط گردش دایره ی فرمان و عبور اجسام از اطراف خود را می بینم.

ولی متاسفانه فرهنگ جواب درست دانستن به قدری در میان معلم ها و استادان دانشگاه ریشه دوانده که جواب غلط را زشت می دانیم !!!!! نه جواب درست مایه ی رستگاری است و نه جواب غلط مایه ی شرمساری ! هر جواب درست گذشته ای دارد و هر جواب غلط آینده ای ! بسیاری از جواب های غلط در آینده بیشتر از جواب های درست امروز ارزش دارند. مثلا اکنون سوخت فسیلی در اتومبیل های ما می سوزد. این یک جواب درست است. اما جواب غلطی نیز وجود دارد که می گوید شاید بتوان از فشار هوا انرژی پیش رانش اتومبیل ها را فراهم کرد!!!!!! بیشتر راه حل های کنونی ، در زمان قدیم غلط بودند!!!!!

در کشور ما علم را از قسمت کم زحمت آن ( تنبل وار) دنبال می کنند زیرا ضرورتی ندارد که راه  غیر مطمئن و ریسک پذیری را برویم. کافی است راه رفته را باز برویم تا علمی شویم !  در کشور ما خطای رفتن از راه غلط دقیقا با ارزش موفقیت برابر است یعنی به همان میزان که تشویق خواهی شد تنبیه هم خواهی شد. بنابراین بیشتر اهل علم در ایران از رفتن در راه های غلط سرباز می زنند چون تاوان هزینه های اجتماعی تنبیه آن را ندارند و به این دلیل همگی فعلا تا اطلاع ثانوی بر روی جواب های درست تاکید می کنیم چون قبلا بارها و بارها جواب خود را پس داده اند و ریسک ناچیزی دارند و برای همه قابل قبول است.جواب های حاضر و آماده در علم ایران ، ناشی از تفکر علم کلام در ادبیات گذشته ی ماست. ما همواره دنبال دفاع کردن از باورهایمان هستیم.

علم نوعی توافق اعتباری منطبق بر اجماع بشر است تا با ادراک همگی مردمان جور باشد. اگر گونه ی دیگری امکان پذیر باشد ، غلط نیست زیرا هنوز بر درستی یا اشتباه بودن آن اجماع نکردیم! علم بر روی چیزی قطعیت نمی بخشد.

خواندن 1766 دفعه

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top