شنبه, 24 بهمن 1394 03:30

رستگار نسب را چه کسانی می شناسد؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
غلامحسین رستگار نسب غلامحسین رستگار نسب فقط برای آموزش استفاده شود. متشکرم.
استاد غلامحسین رستگارنسب حداقل یک دهه در پژوهش های بین المللی فعالیت دارد.

 

رستگار نسب کیست؟

  من ده سال تمام از دوران جوانی ام را در پژوهش سرای رازی منطقه یک شهر ری گذراندم. از سال 1379 تا 1389 با این مرکز فعالیت های متعددی انجام دادم. انجمن های علمی مختلفی را راه اندازی کردیم و دانش اموزان فراوانی را آموزش دادیم.  بنابراین به خوبی می توانم از زحمات غلامحسین رستگارنسب که با قدرت کافی نام استاد رستگارنسب را به عنوان پیشوند همراه دارد یاد کنم.

استاد رستگار نسب را در کشورهایی مثل تایوان ، هند ، کره جنوبی ، ایتالیا می توان در لیست افرادی دانست که با پرواز هواپیمایی برای ارایه ی مقالات دانش اموزان یا تحقیقات رصدی خودش آمده و به دعوت دانشگاه های معتبر این کشورها از میان مقالات بین المللی رسما مورد تایید قرار گرفته و در قالب سخنرانی علمی قابل سخنرانی بوده است. رسیدن به چنین جایگاهی مرهون شبهای زیادی بود که گاه تا یک یا دو شب و به زور تلفن همسرانمان از پِژوهشسرا دل می کندیم و رهسپار منزل می شدیم. شب ها که به شدت گرسنه می شدیم استاد رستگار نسب با یک دلستر خنک و چند کیک و گاه شام رستوران خستگی چشمان زل زده به مانیتور رایانه را تسکین می داد تا شاید پژوهش مناسبی برای دانش آموزان ری طراحی کنیم. من برای فیزیک تلاش می کردم و ایشان برای مقالات نجوم و پروژه های بین المللی برنامه ریزی می کرد. آرزوی ما این بود که آخرین یافته های علمی جهان را رصد کنیم. همان دوران کلید چند پروژه ی خوب را زدیم . از ساخت باتری صوتی گرفته تا انتقال برق بدون سیم. از کارگاه ساخت نورسنج برای دانش آموزان سومین المپیاد بین المللی نجوم جهان تا ساخت ولت سنج دیجیتال برای دانش آموزان هنرستان الکترونیک. همه کار هم کردیم. از برش چوب و میخ کوبی حیاط پژوهشسرا برای رصد ، اندازه گیری سایه ی خورشید به مدت یکسال تا مشخص کردن دمای جوش آب در فشار کمتر از یک اتمسفر و رصد گذر  زهره در حیاط سازمان آموزش و پرورش شهرستان های تهران.

رستگار نسب کیست؟
من همواره رستگار نسب را در افق آموزش مدرن ایران دیده ام.

در مدت ده سال یک دوره کامل تمام آزمایش های فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی و هنرستان ها را برای دانش آموزان انجمن ها و معلم ها شخم زدیم. البته هر قدر بیشتر خواندیم ، بیشتر افسوس خوردیم  که چرا عمرمان به تمام این کارها نمی رسد و توان مان بیشتر از این نیست. هر جا لازم بود باشیم ، بود! در مجموع می توانم بگویم که استاد رستگار نسب از خار مغیلان کار علمی در کشور ما به جایگاهی رسید که امروزه می توان الگوی عملکردی او را به عنوان یک مرجع درسی برای مدیریت پروژه های علمی دانش آموزی در کشور تعریف کرد. صدها تقدیرنامه و ده ها عنوان تشویقی و کسب مرد علم انجمن ترویج علم ایران و پیشنهاد شدن او برای انجمن ترویج علم جهان بر قامت رسای او کوچک اند. در جریان کنفرانس آموزش فیزیک  در حالی که پایش بر اثر تصادف دچار آسیب جدی شده بود ، عاشقانه به دنبال کارش بود و اگر اصرار من و استاد معتمدی نبود ، شاید تا پای جان نیز خودش را وقف کار می کرد که صلاح بر این شد به مداوا برود و ما به نمایندگی از ایشان کار را مشق کنیم. به هر حال نمی توانم از نقش بی بدیل استاد رستگارنسب سخن بگویم و همسرش را نادیده بنگارم. امیدوارم روزی مسئولین غرق در خواب آموزش و پرورش ایران بتوانند جایگاه رستگارنسب ها را در آموزش و پرورش ایران بفهمند.

رزومه علمی استاد غلامحسین رستگار نسب

خواندن 2916 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 مرداد 1398 00:44

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

موضوع

شبکه های اجتماعی

Top