مراحل یک سال فعالیت آزمایشگاهی و آموزش فیزیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

IMG_1007 مراحل یک سال فعالیت آزمایشگاهی و آموزش فیزیک

 

 1. اولین کار شما قبل از شروع آزمایش ها مشخص کردن چک لیست اجناس موجود است. باید ببینید چی دارید؟ چند تا؟ تاریخ مصرف قبل از 15 سال پیش را مشخص کنید. مواد شیمیایی تاریخ گذشته ، اجناس اسقاط و خلاصه هر چیزی که بیش از 15 سال قبل بوده است را یک گوشه یا روی میز مرکزی جمع آوری و لیست بندی کنید. این کار حدود 2 هفته می تواند طول بکشد. ترجیحا لباس و روپوش بخرید. سالانه معادل 50 هزار تومان حق لباس دارید. ماسک مناسب به تعداد کافی بخرید و دم دست تان باشد.
 2. از مدیر بخواهید برای شما یک جاروبرقی مناسب حتی دست دوم تهیه کند و گرد و خاک کمدها و وسایل را تخلیه کنید. اگر نخواستید به خدمتگذاران بسپارید. مبلغی 5-10 هزار تومان بدهید و خود را خلاص کنید !!!!
 3. لیست وسایل نظافت : سطل آب- ریکا- دستمال نانو - کهنه لباس تمیز- شیشه پاک کن - تی - جارو یا جارو برقی.
 4. هر چیز زباله ای را حذف کنید و اسقاط کنید.
 5.  لیست جنس اسقاط با شماره ی امین اموال برای خودتان و مدیر تهیه کنید و اجناس بیخود و غیرقابل استفاده را در آن لیست با نام بارکد سبزرنگ بنویسید و با امضای خودتان به مدیر بدهید تا از طریق امین اموال خارج شوند.
 6. یک لیست ساده شامل نام وسیله ، تعداد موجودی و کاربرد تهیه کرده و همه چیز را در آن بیاورید. از ویدئو پروژکتور تا تعداد قطب نما. چیزی از قلم نیفتد.
 7. اجناسی را که احتمال می دهید بعدا به دردتان می خورد با یک مصالحه نگه دارید. اگر قطعه ی بدرد بخوری دارد نگه دارید مثل ترانس ها. اگر ندارد زباله دورو بر خودتان جمع نکنید. مردم عقلشان به چشم شان است . زحمت شما را با میزان تمیزی اتاق تان می سنجند نه با حجم زحمات شما.
 8. آمپرسنج ها ، ولت سنج ها دو گروه کلی مستقیم و متناوب دارند. فیوز آمپرسنج ها را کاملا درآورید و همگی آنها را از نو سرجایش بگذارید. فیوزها در پشت دستگاه است. ولت سنج فیوز ندارد.
 9. مولتی متر ها را با پیچ گوشتی ریز از باتری خالی کنید و باتری آن را اسقاط کنید و باتری نو قرار دهید.
 10. لیستی از اجناس مورد نیاز خود مثل فیوزها ، باتری هاو غیره دم دستتان باشد تا به مدیر بدهید بخرد. اگر توانستید و اعتماد دارد  500 هزار تومان تا یک میلیون تومان از مدیر بگیرید و فاکتور مهردار با کارت ویزیت معتبر از فروشنده بدون خط خوردگی بگیرید و به مدیر بدهید تا تسویه حساب کند.
 11. هرگز از پول خودتان برای آزمایشگاه تنخواهی خرج نکنید زیرا ممکن است مدیر حاشا کند و نتوانید پول خودتان را پس بگیرید.
 12. لیست پول های دریافتی را در دفتر خرید اجناس خود روزانه بنویسید یادتان می رود و نمی توانید ثابت کنید چه شد.
 13. شیشه های کمدها خیلی خطر آفرین هستند. دو سه بار روی  صورت من شکسته اند! آنهایی که شکسته اند را حذف کرده ، ترک دارها را خارج کنید. فقط سالم ها بدون لقی در قاب پنجره کمد باشند.  لق شده ها را با چسب حرارتی یا گچ نرم سرجایش محکم کنید. خطر بریدن دست شما قطعی است.
 14. مواد آزمایشگاهی را فقط در یخچال قدیمی به همراه مقداری رطوبت گیر قرار دهید. مواد فاسد شده را درون یک سطل مخصوص بریزید و از مستخدم بخواهید در ظروف سطل بزرگ شهرداری تخلیه کند تا دانش آموزان دست نزنند.
 15. هر ظرفی که از مواد آزمایشگاهی دورتادور آن برفک یا شوره دارد را با داشتن دستکش مناسب ترجیحا لاستیکی و کهنه ی نم دار تمیز کنید. اگر قابل تمیز شدن نیست اسقاط کنید.
 16. از ریختن آب بروی ظرف ها و مواد شیمیایی فاسد جدا بپرهیزید. خطر انتشار بخارات سمی بسیار جدی است.
 17. هر آزمایشگاهی باید محل رختکن مربی و دانش آموز ، جالباسی ، آینه ، جعبه کمک های اولیه کپسول آتش نشانی با تاریخ امسال و شیر دوش آب داشته باشد. یک دوش ساده به شیر آب وصل کنید و در مواقع اضطراری روی محل مورد نظر بریزید.
 18. به علت کمبود آب ممکن است آب در آزمایشگاه نباشد. یک مخزن آب اضطراری در آزمایشگاه بگذارید. مثلا 4 عدد بطری آب معدنی خانواده.
 19. سیستم تهویه آزمایشگاه را با آزمایش زیر تست کنید: یک عدد عود روشن کنید و به مدت 1 دقیقه در محیط روشن نگه دارید. سپس از اتاق بیرون بروید و برگردید. اگر بودی آن را در همه جای اتاق احساس کردید حجم اتاق تقسیم بر مدت زمان احساس این بو می شود سرعت انتشار بو. مثلا اگر 5 دقیقه طول کشید تا یک آزمایشگاه به حجم 3*6*5 متر مکعب در همه جایش بو دار شود ،  نرخ تخلیه ی بو در این محل 18 متر مکعب بر دقیقه است. یک سیستم تهویه باید هم مکش و هم دمش داشته باشد. نصب یک ونتیلاتور بسیار مناسب تر از هواکش است.
 20. یک دوربین عکاسی تهیه کنید و هر کاری از نظافت تا آزمایش ها را عکس برداری کنید. بعدا به دردتان می خورد.

IMG_1167 مراحل یک سال فعالیت آزمایشگاهی و آموزش فیزیک

 

 

خواندن 612 دفعه

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top