اتخاذ رویه مشترک درس آزمایشگاه و آموزش فیزیک

 

434634634634 اتخاذ رویه مشترک درس آزمایشگاه و آموزش فیزیک

 

اتخاذ رویه ی مشترک برای تدریس درس آزمایشگاه علوم تجربی – پایه دهم

 1. دانش آموزان آیین نامه فصل یک را حداکثر تا پایان مهرماه بخوانند و تمام کنند و انواع نمونه سوالات متناقض با مفاد آیین نامه را برای تعیین میزان تسلط آنها بیان کرده و ارزیابی کنیم.
 2. روپوش سفید الزامی دانش آموزان و دستکش و عینک جزو لوازم آزمایشگاه است.به تعداد کافی بخرید.
 3. قبل از آوردن دانش آموزان به آزمایشگاه رضایت نامه ی زیر را از طریق مدیر به اطلاع والدین برسانید و بیماران به ویژه هموفیلی را در آزمایشگاه با مراقبت کامل تحت نظر داشته باشید.آزمایش گروه خونی روی آنها انجام ندهید و جایی از بدن آنها بریده یا سوراخ نشود.

اینجانب ولی دانش آموز ...... کلاس ...... رضایت خود را برای انجام فعالیت های درس آزمایشگاه علوم تجربی 1 زیر نظر  سرپرست و دبیر مربوطه اعلام داشته و مسئولیت هر نوع حادثه و صدمه به خودش ، وسایل و اطرافیان را که بر اثر شوخی و بازی و رعایت نکردن مفاد آیین نامه درسی آزمایشگاه (فصل یک)  بوده باشد را بر عهده ی ایشان دانسته و ضامن هستم.

از موارد زیر فرزندتان  به کدام مبتلاست : هموفیلی – آلرژی شدید تنفسی و پوستی  – میگرن – صرع – غش – شیمی درمانی- بیماری قلبی – اگزما و خارش پوستی – هیچ کدام

امضاء و اثر انگشت ولی دانش آموز

 1. کلاس را دو گروه کنید و سعی نمایید زنگ آخر به فعالیت های آزمایشگاهی تخصیص یابد. زیرا می توان یک گروه را یک هفته زودتر تعطیل کرد و با خیال راحت با گروه موجود آزمایش انجام دهید. ذهن تان آزاد می شود. هفته ی بعد گروه تعطیل شده با این گروه تعویض می شوند.
 2. مواد اسیدی به سرعت بر اثر گرما تبخیر شده و با بخار خود کمد وسایل را زنگ زده می کنند. آن را در یخچال کهنه نگه دارید. در این یخچال فقط مواد شیمیایی نگهداری کنید و هیچ خوراکی و آب و نوشیدنی قرار ندهید. درب آن را قفل کنید و کلید آن در اختیار خودتان باشد و به هیچ کسی ندهید. مقداری یخ برای آزمایش ها در یخ ساز آن همیشه داشته باشید. روی درب و بدنه یخچال بنویسید : خطر! محل نگهداری مواد شیمیایی!
 3. انواع نمک ها و سودها را در محیط خشک و خنک که آب به آن نرسد داخل ظرف یونولیتی داخل همان یخچال قرار دهید. برای کاهش رطوبت مقداری بلور سیلیکات( درون درب قرص جوشان و لوازم الکترونیکی نو) به همراه پودر زغال ( بوگیر) قرار دهید. به طور مرتب وضعیت دما و سرمای یخچال را بررسی کنید. دمایی در حدود 10-20 درجه ی سلسیوس مناسب است.
 4. هنگام آزمایش سعی کنید کل دانش آموزان پوشش بیابند. دانش آموزان در هنگام هجوم آوردن برای دیدن نتایج باعث صدمه به خود ، ابزار و دیگران می شوند. از آنها بخواهید مراقب هیجان خود باشند و آن را کنترل کنند. اگر می خواهند هورا بکشند ظرف اسید و مواد سوختی در دست شان نباشد به اطراف پرتاب شود و هر چه در دست شان قرار دارد را بر روی جای مطمئن بگذارند و بعد هیجان خود را نشان دهند.
 5.  دسترسی دانش آموزان به ابزار باید فراگیر باشد. پسران با دعوا کردن تصاحب می کنند و این خصلت وحشی گری در ذات آنهاست. دانش آموزان باید برای کار گروهی جا شوند و زیاد فشرده نباشند.
 6. دانش آموزان مدرسه بیمه ی دانش آموزی داشته باشند. داشتن بیمه ی عمر برای معلم ضروری است.
 7. هر دانش آموزی که حادثه ساز است را با خواندن آیین نامه به صورت روخوانی در کلاس مسئولیت بدهید.
 8. از انجام هر آزمایش هیجان انگیز خارج از چارچوب تعریف شده در کتاب درسی بپرهیزید. در صورت بروز خطر به دلیل خارج از درس بودن مقصر و ضامن خواهید بود. مثلا تولید شعله با گاز فندک و دست کف آلود!
 9. قبل از ریختن مایع بطری ها بر روی آتش با تصور آب بودن ، آن را بشناسید. بیشتر مواقع الکل سفید و نفت شبیه آب بنظر می رسند و به محض تماس با شعله شعله ور می شوند. در صورت شعله ور شدن بطری الکل یا نفت آن را جایی پرتاب نکنید زیرا باعث گسترش آتش سوزی می شود. با حفظ خونسردی سعی کنید درب بطری را ببندید یا با پارچه خیس ، آن را خاموش کنید.
 10. وضعیت تهویه ، کپسول آتش نشانی و روش سریع تخلیه ی دانش آموزان در مواقع خطر را برنامه ریزی کنید. ممکن است بر اثر ترس یکدیگر را لگد کنند و آسیب برسانند.
 11. از تمام کارهای تان فیلم و عکس تهیه کنید و به طور مرتب مدیر مدرسه را با کارها یتان هماهنگ کنید.
 12.  پیشنهاد نمره درس آزمایشگاه :دانش علمی و رعایت آیین نامه 2 نمره – یک سوال از آزمایش های مربی 1 نمره – انجام دقیق ازمایش دستورالعملی 10 نمره – داشتن دفتر یادداشت و نگارش گزارش کار 5 نمره – ارایه ی پروژه 2 نمره
خواندن 1946 دفعه

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top