آینده بشر

DSC05335

 

 

البته خداوند در قالب قانون دوم ترمودینامیک و پایستار بودن ماده و انرژی و تکانه در جهان حضور دارد و حافظ ذراتی است که خود آفریده است و متحول می کند...

خواستم فقط تلنگر کوچکی بزنم که دوستان از روزمرگی مباحث علمی بیرون بیایند و بدانند راه برای جستجوگر کنجکاو باز است...
خداوند قوانین جهان را مستقل از ادیان و مومن و کافر بودن آفریده است. همچنانکه تاریخ علم نشان می دهد جانبداری کلیسا از نظریه بطلمیوس که زمین و در نتیجه کلیسا و پاپ و انسان را مرکز عالم می دانست پایدار نماند!!!

 

نظریه کوپرنیکی و قوانین کپلر نشان دادند که انسان هم جزیی از عالم است...مرکز عالم نیست...هیچ پیروانی از ادیان جهان مرکز عالم نیستند...انسان هم جزیی از مشاهده گرهای طبیعت است و در این نظام طبیعت در حال تحول است...

بشر کنونی با پرتاب موشکها در تلاش است زودتر از این سیاره خارج شود...این سیاره برای بشر کنونی هم رو به پایان است....بنابراین بدون هیچ ترس و اغراقی می توانیم بگوییم در آغاز درک جهان بیرون زمین هستیم و اگر کشورهای جهان به دکترای شهاب سنگ شناسی و زمین شناسی سیارات دیگر پرداخته اند حتما دلیلی دارد...البته برای کشور ما هنوز این مطالب زود است و لااقل در ۵۰ سال آینده شاید مطرح شود.

 

البته این همه ماجرای ما نیست...
۱.کپلر از کجا فهمید که رابطه سیارات با خورشید در مدار بیضی است؟
۲. از کجا فهمید توان دوم یک چیز سیاره با توان سوم چیز دیگری در سیاره رابطه مستقیم دارد؟....
۳. تیکوبراهه پدر زن کپلر بود و اطلاعات کپلر را ۳۰ سال با دقت ۵ ثانیه قوسی داشت ولی نتوانست آنها را تبدیل به قانون کند!!!...در ذهن تیکوبراهه چه چیزی نبود که نتوانست؟
۴. زمین شناسان چگونه فهمیدند که در بدن موجودات زنده کربن ۱۴ است؟ بدون داشتن آزمایشگاه طیف سنجی جرمی مگر ممکن است؟
۵. سناریوی زمین مذاب تا زیست کره چطور به ذهن زمین شناسان رسید؟
۶. داروین چگونه فهمید که نطریه تکامل تدریجی برای موجودات زنده برقرار است؟
۷. بشر اولیه در کتاب زمین شناسی اشاره به چالش های بزرگی بین دین و علم دارد...اگر زمین شناسی دوره های زمین را مطرح نکرده بود الان کدام مطالب در قالب زمین شناسی در ایران تدریس می شد؟
۸. چرا فلاسفه با زمین شناسان بیشتر از دین شناسان دوست هستند و تعامل فکری دارند؟
۹. چرا فلسفه وقتی وارد شاخه زمین شناسی شد توانست آن را متحول کند ولی الان ما در کشورمان نمی توانیم صریحا از زمین شناسی صحبت کنیم؟...کافیست بررسی کنید که درک مسولین کشور ما در حوزه فرونشست زمین و مدیریت روانابها و سیلابها و زلزله در سالهای اخیرچگونه است...؟
۱۰. چرا با اینکه مباحث فصل اول زمین شناسی بر تارک تمامی کشورهای صنعتی و مدرن جهان می درخشد ولی هنوز در جامعه ایدیولوژیک ما پر رنگ نیست؟

 

بنطر می رسد که همواره لازم است درک بهتری نسبت به علوم تجربی مطرح کنیم...
وقتی ما از نظریه کپلر و بطلمیوس و کوپرنیک و ویلسون صحبت می کنیم...معنایش این است که جهان بر طبق این نظریه کار می کند و اگر با این دیدگاه به جهان نگاه کنیم جهان با نظم و استواری و منطق بهتری به بقیه بخش های پازل علم وصل می شود...و نظریه واقعا کار می کند!!!!

 

نظریه ها بدون فراشناخت اختراع نمی شوند و درک صحیحی از علم زمین شناسی که مادر تمامی صنایع کانی و فلزی و پتروشیمی است زمانی در جایگاه درستی ارایه خواهد شد که دانش اموز کنجکاو روش نامگداری ها و طبقه بندی ها در زمین شناسی باشد نه اینکه تا جلسه امتحان اسامی را حفظ کند و بعد جلسه هیچ اسمی یادش نیاید...

ممنون که بودید و مطالب را دنبال کردید...
??????

phy20.com060

 

 

خواندن 18 دفعه

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top